Jehnické pivo

4.12.2020

Příběh Jehnického piva zdaleka nekončí…

Říká Marek s Pavlem, dva „Jehničáci“, co se výzvy nebojí…

„Hospoda je klasika, která musí být! Taková, co si na nic nehraje, je čistá a hlavně s dobrým pivem a jídlem. Tam pak probíhá ta pravá sousedská pohodička.“

Tím jsme dnes začali povídání o Jehnickém pivu s jedním z jeho „tvůrců„ Pavlem. Pak zašumělo Jehnické pivo ve sklenicích a my se dozvěděli víc o historii zrodu jejich piva. A zde opravdu platí ta slova: jejich pivo!

Zajímá vás, jak to všechno začalo?

Prý to bylo úplně přesně takto (a jsou to přímo Pavlova slova). Pavel s Markem kdysi vyrazili na Kometu. Marek předtím navštívil festival minipivovarů v blízkém Vranově, kde ho překvapila široká nabídka různých lokálních piv. Oba napadlo, že v Jehnicích přece byl také pivovar. A byl to vyhlášeny pivovar, to se musí hned na úvod říct. Slovo dalo slovo a chlapi se rozhodli, že tuto tradici v rámci svých možností oživí a probudí Jehnické pivo. Když dnes uspěla Kometa, proč by nemohli uspět i oni s novým pivem?

První na řadě byla ochranná známka. Protože bez jména Jehnické pivo by to smysl nemělo. Grafiku loga i etiket si na základě historických podkladů navrhli sami. A tím to začalo. Další otázkou bylo, co teď…

Před sebou měli několik možností jak dál. Mohli si zkusit uvařit výroční Jehnické pivo jen sami pro sebe. Ale chtěli víc. Společně objeli pár minipivovarů a nasáli atmosféru. Dostali tip na nově vzniklý minipivovar v Předklášteří, kde se zdálo, že by pro nové nápady mohli mít pochopení. Šli „na tajňačku“ na exkurzi a byli tak nenápadní, že si jich hned místní pan sládek všiml. Jak taky ne, když se na všechno vyptávali opravdu detailně. A taky to na ně (myslíme pana sládka) hned vybalil – prý se doslechl, že by někdo chtěl u nich uvařit své pivo. Bylo rozhodnuto. Spojily se zde úplnou náhodou dvě cesty: vize Jehnického piva a k tomu i nová vize v místním pivovaru.

Od rozhodnutí je k realizaci ještě pořádný kus cesty…

Už tehdy, na prvních jednáních se domluvili s pivovarem, jak by mělo pivo vypadat a hlavně jak by mělo chutnat. Doložili historii Jehnického pivovaru, jaké pivo se tam vařilo a sládek jim doporučil, jak to bude nejlepší. Chmel Žatecký poloraný červeňák byl ten správný chmel, ze kterého chtěli Jehnické pivo vzkřísit. Jedná se o legendární český chmel, ze kterého se vařilo již dříve. V kombinaci s plzeňským sladem to je prostě klasické české pivo.

První várku piva si dokonce vařili sami, ovšem pod dohledem sládka. Vzali si dovolenou a začali vařit Jehnické pivo. Na pokyn sládka dělali cokoliv, co řekl: sypali a šrotovali slad, dávkovali chmel, kvasnice, vozili mláto  a taky zametali i jinak pomáhali, hlavně si užívali úžasné atmosféry pivovaru a pocitu, že se rodí něco nového. Dá se říct, ze první pivo se doslova „narodilo“. Po dvou dnech dřiny a náročného technologického procesu měli Jehnické pivo ve svých rukou. Své první pivo! Ochutnali ho samozřejmě dřív, než šlo zrát do tanku. A sami říkají, že pocit to byl prostě nepopsatelný. Nečekali, že jim vše může takto krásně vyjít. A zatímco šlo pivo zrát, oni se chystali na jeho prezentaci…

Pivo se v Jehnicích představilo 6. června v hospodě Na staré u Miri Čady.

Vypadalo to, že si našlo hned svoje fanoušky a obdivovatele. Jak řekl Marek s Pavlem: „Byli jsme sami překvapeni, jak lehce to s pivem šlo. Nakonec jsme další várku vařili už v létě a další ještě přidali… My chceme zůstat nohama na zemi, jsme přece jenom novinka. Jsme rádi, že zákazníci chtějí naše pivo ochutnat a někteří se i vrací. Přistupujeme k tomu s velkou pokorou a radostí.“

Co se právě chystá?

I na to nám Pavel hned odpověděl: „Naše úplná novinka se jmenuje Jehnické pivo – světlé 14° a je to spodně kvašené silné pivo. Už tento pátek ji představíme na ranči v Ořešíně od 16. hodin. Kolik tam bude sudů a lahví ještě sami nevíme, protože pivo se teprve chystá a balí. Jdeme do toho jako obvykle naplno! Budeme mít na prodej čepované i lahvové . A rádi bychom samozřejmě, aby se i toto naše nové pivo chytlo. Vzhledem k tomu, že Ořešín je oblíbené výletní místo, tak se moc těšíme, jak návštěvníkům zachutná.“

Chcete prozradit něco z chuti nového piva? Bude v porovnání s naším prvním pivem méně hořké a více sladové s vyšším obsahem alkoholu. Prostě ideální sváteční zimní pivo.

K pivu a jeho historii

„Možná si někdo mysli, že se snažíme jen parazitovat na kdysi slavné značce. My jsme to prostě chtěli zkusit a říkali si, že když nevyjde pivo, uděláme alespoň pěkné webovky o historii Jehnickeho piva. To, že se povedlo i pivo byl skvělý bonus. My v podstatě prezentujeme zkušenosti pamětníků a co je nejdůležitější, strašně nás to všechno baví! Chtěli jsme tím i vzdát hold jehnickych lidem, jehnické  historii, například Theodoru Offermannovi, díky němu se ve své době Jehnice posunuly dál. S Markem jsme si práci rozdělili: já se věnuji spíše administrativním záležitostem a Marek těm provozním. Strategicky si u pak piva vždycky řekneme, co a jak dělat dál. Jehnické pivo pro nás zůstalo koníčkem, ne zaměstnáním.”

Nedali jsme si žádné cíle, prostě to necháváme plynout…

Patří budoucnost růstu a nebo zůstane pivo lokálním? Byla by škoda nepustit pivo, které chutná a má úspěch do většího prodeje? To jsou otázky, které se nabízejí, ale na odpověď si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Díky tomu ale víme, že tímto rozhovorem historie Jehnického piva nekončí!

Na závěr jen pár zajímavých technických rychloúdajů:

– Jehnické pivo zraje v tanku podle druhu piva 5 až 7 týdnů.

– V jednom tanku je cca 2000 litrů piva, což ale neznamená, že se toto množství opravdu z tanku vytočí.

– Jehnickým pivem se plní 30ti litrové a 20ti litrové sudy, další část se nalahvuje.

– Všechny láhve se balí ručně do potištěných novin, které mají 2 verze textové a celkem 4 grafické a najdete v nich střípky z historie Jehnic.

– Každá láhev je opatřena visačkou a datumem spotřeby – tím je pivo nachystané k zákazníkovi.

Tip pro Vás:

Jehnické pivo si můžete zakoupit osobně přímo ze skladů v Jehnicích a pro milovníky piva to bude i pěkný vánoční dárek. Na našich hodech jsme zjistili i to, že díky novinovému balení můžete decentně popíjet pivo na veřejnosti. Jestliže totiž odhalíte jen hrdlo láhve, pak nikdo nevidí, co opravdu pijete 🙂 

Přejeme Jehnickému pivu dlouhý život a spoustu dalších „bratříčků“.

Info o Jehnickém pivu najdete zde: http://jehnickepivo.cz