Kratší výlety do 10 km
Podél Jehnického a Rakoveckého potoka (6,6 km)
Po žluté turistické značce se z náměstí 3. května dostaneme pohodlnou klesající cestou do údolí řeky Ponávky k rybníku U Nádraží. Zde se nachází budova bývalého nádraží Jehnice.
Nádraží z roku 1926 sloužilo především k přepravě dělníků z Jehnic do zábrdovických továren, kam cesta trvala zhruba 35 minut. V roce 1954 baly zrušena stará tišnovská trať, ale nádraží fungovalo dále, protože trať byla nahrazena novou, která vedla jen o několik metrů výše. Nádraží bylo zrušeno až v 60. letech, kdy do Jehnic a Ořešína začala jezdit autobusová linka z Řečkovic. V současnosti je budova v soukromém vlastnictví a slouží k rekreaci, ale stará nádražní cedule „Jehnice“ je na objektu stále.
Po červené turistické značce můžeme pokračovat podél zbytků náspu bývalé železniční trati Brno – Tišnov a kolem bývalého Vránova mlýna do Mokré Hory. Zpět se vrátíme buď chodníkem mezi Mokrou Horou a Jehnicemi, nebo po modré směrem k rozcestí Rakovec.
Zajímavost:
Železniční trať Brno – Tišnov byla jednokolejná místní dráha o délce 28,4 km spojující Tišnov na okraji Českomoravské vrchoviny s největším moravským městem Brnem. Celá trať byla zprovozněna v roce 1885 soukromou Rakouskou společností státní dráhy, která ji provozovala do roku 1909, kdy byla zestátněna a kdy provoz převzaly rakouské státní dráhy kkStB.
Vránův Mlýn stojí pod hrází Seidlova rybníka. V provozu není od konce 2. světové války. Ve mlýně mají ateliér akademičtí sochaři Miloš a Patrik Vlčkovi.
1460 – poprvé doložena existence Jehnického dvora s mlýništěm a v r. 1703 v matrice zaznamenán jako kmotr Samuel Wrana, mlynář pod Orzeschinem.
.
Ořešínská rákosina (4,9 km)
Malá procházka z Jehnic od hospody mezi zahradami k Ořešínské rákosině a nově upraveným rybníčkům s lávkou. Krásné místo, přímo vyzývající k odpočinku a relaxaci.
Jedná se o mokřad, na kterém roste nekosený rákosový porost. Úzký pruh se táhne mezi zahradami a cestou, po které vede naučná stezka Ořešín. Původně zde bylo mnoho mokřadů. Ty byly odvodněny nebo zarostly. V okolí Brna se tak dochoval pouze tento jediný mokřad.
.
Po stopách sýkorky (4,4 km)
Po žluté turistické značce z náměstí a následně po modré z Rakovce směrem na Mokrou Horu narazíte na Naučnou stezku Po stopách sýkorky. Stezka pro rodiče a děti je zaměřena na živočichy a rostliny mokrohorského lesa, se kterými se seznámíte na 5 stanovištích. V terénu je vyznačena pomocí dřevěných šipek s obrázkem sýkorky.
Celodenní výlety nad 10 km
Na Babí lom a do Vranova (16,2 km)
Dnes pro vás máme Tip na výlet pro zdatnější turisty. Délka je 16 km a počítejte, že vám zabere zhruba 5 hodin. Se zastávkami na občerstvení i déle.
Z jehnického náměstí se vydáme ulicí Lelekovickou a Plástky, která přejde do polní cesty, směrem na Lelekovice. Po pravé straně mineme arboretum, nikde neodbočujeme a brzy se dostaneme na okraj Lelekovic, kde se cesta začne svažovat. Po pro pravé straně stojí za povšimnutí kříž pod velkou lípou. Před prvními domy v Lelekovicích odbočíme doprava,
a pěšinou lesem sejdeme do údolí říčky Ponávky. Kolem nové hasičky a krásného sportoviště se dostaneme k hlavní silnici. Tam už narazíme na červenou turistickou značku, která bude našim průvodcem až na Babí lom. Žíznivci vyčerpaní rychlím tempem, mohou schladit žáhu v „restauraci Babí lom“.
Po červené turistické značce stoupáme brzy do prudkého svahu, zároveň s trasou naučné stezky Krajem říčky Ponávky. První dominantou, kterou zdoláme, je široko daleko viditelná rozhledna Babí lom. Z rozhledny je překrásný výhled na Brno. Vznikla v roce 1961 na přání lelekovického rodáka MUDr. Rudolfa Albrechta. Výška rozhledny je 15 metrů a kromě Brna, uvidíte také Českomoravskou vrchovinu a oblast Moravského krasu. Na rozhlednu se dostanete kdykoliv a výstup není zpoplatněn.
Pokračujeme romantickým skalním hřebenem, plným skalních věží, útesů a pozoruhodných fialových oblázků. Pohybujeme se v přírodní rezervaci. Zde je nutné upozornit, že stezka je na několika místech náročnější a je potřeba použít k „jištění“ i ruce. Zavede nás na rozcestí, kde se napojuje modrá značka. Uděláme si malou odbočku na slepencový vrchol – ano, konečně Babí lom. Vrátíme se na rozcestí a po modré sejdeme k Lelkovadlu. Je zde dřevěná plastika z dílny výtvarníka Jana Nováka, představující past na lelky a přístřešek s posezením, kde si můžeme odpočinout před další cestou.
Modrá značka nás dále vede k rozcestí U Jelínka s možností občerstvení v Lesním baru „U Jelínka“. V tomto místě nás modrá značka opouští směrem na Šebrov a my pokračujeme červenou do Vranova. Hned na kraji obce je opět možnost občerstvení buď v samoobslužném baru, nebo přímo v Restauraci „Na Gruntě“. Co by to bylo za návštěvu Vranova, kdybychom vynechali kostel Narození Panny Marie s klášterem paulánů. O tomto skvostu barokní architektury a významném poutním místě by se dalo napsat samostatné povídání. Sejdeme chodníkem podél silnice do centra Vranova. Vydáme se malou uličkou Schodová opravdu ke schodům, kterými vyjdeme přímo ke kostelu.
Po prohlídce pokračujeme po zelené značce kolem kapličky lesem až do Útěchova. (V případě, že se vracíme zpět do Jehnic, můžeme už unavenému turistovi doporučit svezení autobusem z Vranova do Útěchova na zastávku „Rozcestí“. Ušetříme nohám 3,6 km).
Po modré značce se buď přes rozcestí Rakovec nebo přímo Ořešínem vrátíme do Jehnic. Protože už máme touto dobou v „nohách“, můžeme se stavit v „Restauraci Na ranči“ a potěšit se pohledem na krásné koně v ohradách. Mimochodem, můžete si zde domluvit projížďku na koních.
.
Lesní naučná stezka U Jezírka a okolí (13,8 km)
Z rozcestí Rakovec se vydáme po zelné značce k silnici mezi Soběšicemi a Útěchovem.
Zde na mýtině „U Jezírka“ máme několik možností na zajímavé výlety. Nachází se zde Lesní naučná stezka U Jezírka. Díky interaktivním prvkům u jednotlivých zastavení si mohou návštěvníci stezky vyzkoušet fungování vybraných přírodních jevů a zákonitostí. Na celkem osmi zastaveních najdeme také informační tabule, které pojednávají o životu v lese, o lesních rostlinách a živočiších.
Dále máte možnost vyrazit na delší Naučnou stezku Pěšina Karla Morávka.
Má délku 7 km a zavede vás přes Panskou louku až na severní okraj Soběšic. Naučná stezka je pojmenována po místním lesníkovi Karlu Morávkovi, který se o lesy v okolí staral v první polovině 20. století. Na sedmi zastaveních se seznámíte se vším kolem lesa a lesnictví. Je velmi krásná a romantická. Trasa má zanedbatelné převýšení, ale vzhledem k tomu, že vede po úzké pěšině místy s kořeny, tak není vhodná pro kočárky.