Rezidence Bavaria

Bavaria nebo jehnická černá díra ?

8.10.2020

Pohled z ulice Blanenská

Pokusím shrnout svoje poznatky, které jsem v průběhu času získal o výstavbě Rezidence Bavaria, tj.:

1/ Developer v počátku představil projekt, který mohl být přínosem pro naši městskou část a její obyvatele, ale nijak neřešil související věci s ohledem na rozsah stavby a – zejména dopravu v zastavěném území centra obce.

2/ Tehdejší zastupitelstvo, které se zastoupením volebními uskupeními příliš nelišilo od dnešního, se záměrem vyslovilo souhlas a developer začal s výstavbou.

3/ Následně developer požádal o zásadní změnu stavby před dokončením, která spočívala hlavně ve zrušení bytů sociální péče, zrušení občanské vybavenosti pro veřejnost oproti navýšení cílového počtu bytů a navýšení objemu některých budov.

4/ Následovalo dlouhodobé přerušení výstavby, pravděpodobně zapříčiněné záporným stanoviskem naší městské části a stavebním úřadem.

5/ V následujícím  období se začaly množit dotazy občanů, kteří byli zaskočení mohutností této výstavby. Tyto dotazy byly povětšinou odbývány ze strany starosty tím, že městská část není účastníkem stavebního řízení.

Toto tvrzení starosty nebylo pravdivé v době zahájení projektu, v době přerušení stavby, ani v době následující až do současnosti, což lze jednoduše prokázat z několika dokladů, které mi byly poskytnuty, ale hlavně i z posledního  zasedání zastupitelstva, kde se řešila žádost developera o schválení masivního navýšení počtu bytů v jednom z objektů rezidence Bavaria. Konkrétně se jednalo o nahrazení vícepokojových bytů větším počtem jednopokojových bytů.

S výše uvedeným souvisí otázka jak mohlo zastupitelstvo, jako neúčastník stavebního řízení už v roce 2017 odsouhlasit všechny změny stavby před dokončením a dojednat odprodej 5 bytových jednotek v objektu A2 za cenu 36 000,-Kč/m2. Souběžně s tím mělo být dojednáno i dopravní řešení na ulici Kleštínek.

6/ Proč tedy  v roce 2019 došlo k dohodě, že komplexní řešení a financování dopravního napojení rezidence Bavaria bude v režii developera, když mělo zastupitelstvo jasné informace, že projekt se zásadně změnil?

7/ Následně Developer v roce 2020 /po složení kauce na rekonstrukci ul.Kleštínek v r. 2019/ opět porušil svůj závazek a falešnou výmluvou na ,,koronavirovou situaci na stavebním úřadě“ požádal o prodloužení smlouvy s obcí do 31.3.2021. Vina za prodloužení však padá jednoznačně na developera, kterému bylo stavební řízení přerušeno v období duben až srpen 2020 z důvodu nedoložení nutných dokladů k žádosti o stavební povolení.

Je nutno zdůraznit, že navrhované dopravní řešení na ulici Kleštínek je naprosto nekomfortní pro stávající obyvatele ulice, ulic přilehlých, ale i pro budoucí obyvatele rezidence Bavaria. Co za komplikace to přinese na křižovatce s ulicí Blanenskou v kombinaci s přechodem ke škole a zastávkami MHD ,si umí asi každý představit sám.

Pohled z ulice Plástky

Je proto s podivem, že starosta nechal hlasovat o Dodateku na prodloužení termínu úpravy ulice Kleštínek dříve než mohl vědět, že Developer doložil všechny doklady na stavební úřad a řízení bylo znovu obnoveno.

Nabízí se proto zásadní otázka: Když starosta /podle vlastního nedávného vyjádření v tisku/ 5 let řeší prioritně situaci kolem ,,areálu bývalého pivovaru=Rezidence Bavaria“ a podle dostupných informací vždy ustoupil zájmům developera v neprospěch obyvatel Jehnic, proč na začátku tohoto volebního období tvrdě odmítl zřízení komise odborníků, která by jako poradní orgán pomáhala řešit záležitosti se stavebním rozvojem obce?

.

Za Spolek Jehnice na pohodu

Stanislav Pukl

——————————————————————————————————————-

Když se pět let neřeší téměř nic jiného.

26.8.2020

Zde si můžete přečíst článek o Rezidenci Bavaria, jak pan starosta údajně už pět let neřeší téměř nic jiného.

Developer sliboval péči o seniory, na kraji Brna však staví komerční byty

26. srpna 2020  7:01

Slibované Alzheimer centrum a pečovatelské domy vyhlížejí v brněnských Jehnicích marně. Developer místo původně předložených plánů buduje komerční bydlení, kterému ustoupily například i klenuté sklepy.

Dlouhé roky chátral v brněnských Jehnicích areál bývalého pivovaru. Když jej koupila firma Embra Correct a představila záměr na vybudování domů s pečovatelskou službou, wellness či Alzheimer centrem v kombinaci s klasickým bydlením, vedení Jehnic bylo nadšené, že se někdo tímto způsobem chce věnovat stárnoucí populaci.

To však bylo před sedmi lety, kdy si firma teprve vyřizovala územní rozhodnutí. Dnes už je situace zcela odlišná a ze slibů investora nezbylo prakticky nic. Sice se opravdu staví, ale místo pečovatelských domů jde o klasické komerční bydlení a z plánovaného wellness se staly podzemní garáže.

Kličkování investora se nelíbí jehnickému starostovi Václavu Šíchovi (nez.), který podle svých slov už pět let neřeší téměř nic jiného. 

„Když jsme sledovali průběh stavby, viděli jsme, jak kopou nezvykle obří díru. Kontaktovali jsme stavební úřad kvůli kontrole a zjistili jsme, že krásné klenby ve sklepě pivovaru, které byly 200 nebo 300 let staré a měly se podle projektu využít, jsou pryč a staví se garáže, které tam naopak vůbec neměly být,“ popisuje starosta.

Úřad proto stavbu zastavil, jenže firma si vyřídila změnu povolení. Z pečovatelského domu se najednou stala klasická bytovka a pokračovalo se dál.

Dnes už developer byty v cenovém rozpětí od čtyř do osmi milionů nabízí zájemcům. „Pomalu se to začíná prodávat, máme tedy odezvu a zájem od zákazníků,“ sděluje realitní makléř Michal Chemišinec.

Podle Michala Knechta ze společnosti Embra nebylo možné původní sklepní prostory zachovat kvůli jejich špatnému stavu, na což se přišlo až po zahájení prací.

„Pan majitel jednal také s poskytovateli služeb, kteří by mohli provozovat Alzheimer centrum, ale tam to narazilo na problém požadavků, které nebylo možné splnit. Třeba nutnost uzavřené lokality. I proto tak docházelo v projektu ke změnám,“ tvrdí Knecht.

Budova vyšší o dva metry

Pečovatelským domem měla být také sousední budova. V roce 2017 dokonce probíhala jednání developera s vedením Brna o tom, že by město částečně oddělenou část objektu odkoupilo a provozovalo tam vlastní zařízení pro seniory. 

Přes snahu tehdejšího náměstka primátora pro bydlení Petra Hladíka (KDU-ČSL) o co nejrychlejší domluvu nakonec vše ztroskotalo a i v tomto případě vzniká klasické bydlení.

„Město se nemůže dopředu domluvit na odkupu pozemků, to je proti zákonu o veřejných zakázkách. Navíc tam nebyl politický soulad u ostatních stran a nakonec se developer dohodl s městskou částí, takže z toho sešlo,“ vysvětluje Hladík.

Podle jehnického starosty však jednání s developerem začalo až po neúspěšném úsilí vedení města. Zástupce investora zase tvrdí, že za nenaplnění původní dohody může i komplikace týkající se práv a povinností v souvislosti s vlastníky dalších bytů v domě.

„Kdyby to byla zcela samostatná budova, asi by takový problém v prodeji nebyl,“ míní Knecht.

Proměna pečovatelského domu na bytový přitom u této budovy nebyla jedinou změnou. Když starosta pozoroval, jak objekt roste, zdál se mu podezřele vysoký. Při přeměření pak zjistil, že je skutečně zhruba o dva metry vyšší, než bylo uvedeno v projektu.

Podle Knechta byl projekt namalovaný špatně. Stavba tak teď stojí a firma si nechává poslední metry zpětně zlegalizovat. „Očekávám, že to bude do tří měsíců,“ oznamuje Knecht.

Dům s pečovatelskou službou podle něj v areálu přece jen vyroste, a to v budově, která se dosud nezačala stavět. Na dotaz, proč tedy v areálu nevznikne i druhý dům pro seniory, jak je uvedeno v původním územním rozhodnutí, už však Knecht konkrétně neodpověděl. „To souvisí se životem stavby, se změnami, jak se vše posouvá dopředu,“ poznamenal neurčitě.

Developeři kličkují i jinde

Starosta má obavy, že i zmíněná další budova se na poslední chvíli změní na klasické bydlení. 

„Bude to sice možná i zkolaudované jako dům s pečovatelskou službou, ale bude se tam normálně bydlet. Vidím to tak po zkušenostech, které s investorem mám. Slibovali, jak už mají u Alzheimer centra dohodu s firmou, která jej bude provozovat, a není nic,“ podotýká starosta.

Jím načrtnutý scénář by podle Hladíka byl v rozporu s územním plánem. „Obecně ani není možné, aby se pod rouškou zdravotnictví stavěly klasické byty. Je hrůza, co se v Brně děje a čeho se někteří developeři dopouštějí,“ prohlašuje náměstek. Míří tím i na další brněnské stavby určené ke komerčnímu bydlení, které se tváří jako pečovatelské. 

Autor: Marek Osouch

8 Odpovědi

 1. Nový domov? napsal:

  A co na to stavební odbor magistrátu a odbor životního prostředí. Takový nárůst obyvatel do městské části Brna neodpovídá zdravému bydlení. Budou to jen noclehárny bez potřebných služeb jako je celotýdenní provoz lékařské ordinace, poštovní úřad, škola pro žáky až do 15 let, zásobovaný obchod a další, což je běžné v sídlech s podobným počtem obyvatel. Auta budou o to více pendlovat. Pro takový slepenec nemělo být stavební povolení vůbec vydáno. Noví majitelé bytů budou časem smutní a už teď je mi jich líto.

  • Robert Charvát napsal:

   Dobrý den, vyhmátli jste přesně to, čeho se i my bojíme! Na posledním jednání zastupitelstva jsme znovu diskutovali o situaci Kleštínek. Pan starosta se hodně brání, že má ruce svázané úřady a že všechna potřebná opatření byla udělána. Přesvědčoval nás, že více se udělat nedá. Úplně nás tedy nepřesvědčil, postup zastupitelstva v této kauze nevidíme jako bezchybný. Otázkou je, co dál? Náš názor je, že na základě našich připomínke udělal pan Tišnovský petici, kterou zastupitelstvo podepsalo – tedy dle našeho názoru i připravilo. A již nyní jsou hlasy, že více jak 500 obyvatel Jehnic tuto petici, podporující výstavbu podepsalo! Myslíme, že přesné číslo se dozvíme na zastupitelstvu, kdyby vás to zajímalo, přijďte také a můžeme to probrat.

 2. Nezavisly pohled na vystavbu bytu v Jehnicich napsal:

  Myslim si , ze lepsi je tam postavit byty v planovanem meritku proti tomu , co tam bylo a jak to tam vypadalo pred vystavbou. Cela tato lokalita akorat hyzdila v minulosti pomerne peknou prirodni cast obce.Planovanych cca 100 bytu urcite neprinese obci zadny chaos a prijezdova cesta se da v budoucnu pri trose dobre vule rozsirit.Uz i ted s vyuzitim zapusteneho chodniku se tam dve auta vyhnou.Bohuzel bytu je nedostatek a je lepsi byty stavet radeji v techto mistech,nez stavet na zelene louce a zbytecne zabirat ornou pudu.Vzdyt to , co tam bylo pred vystavbou byla hruza, kterou nikdo za cele roky nebyl schopen vyresit.Jeste ted ruzna skladiste okolo nevypadaji nijak privetive.

  • Robert Charvát napsal:

   Děkujeme za Váš názor. Shodneme se, že rozumně realizovaná zástavba může tuto lokalitu zatraktivnit. Problém je však v tom, že původní projekt a záměr výstavby vůbec neodpovídá současnému stavu. Investor, firma Embra Correct, měla v Jehnicích postavit areál kombinující domy s pečovatelskou službou, Alzheimer centrum, wellness s komerčním bydlením. Jaká je, resp. bude realita? Alzheimer centrum zrušeno, z wellness jsou podzemní garáže a z domů s pečovatelskou službou bude, pokud se vůbec zadaří, pouze jeden. Prakticky všechny objekty jsou tak určeny ke komerčnímu bydlení.
   Dalším problémem je jedna příjezdová cesta do celého areálu, která bude navíc stavbou vyvýšeného chodníku zúžena a zůstane pouze jednosměrná s tzv. vyhýbacími zálivy. To výrazně zhorší dopravní obslužnost nejen tohoto areálu, ale také ostatních nemovitostí na ulici Kleštínek. „Spokojenost“ obyvatel Kleštínku s tímto stavem si asi dokážete představit.
   Je fajn, že se k této záležitosti vyjadřujete. Když se do diskuze zapojí více lidí, je šance, že se podaří situaci vyřešit nejen ke spokojenosti investora ale zejména v zájmu občanů Jehnic.

 3. M. K. Bernátová napsal:

  Dobrý den, pro mě velmi zajímavé čtení… Koupili jsme jeden byt v rezidenci, a přiznám se, že pokud by tam bylo alzheimer centrum a wellnes, pravděpodobně by tam byla větší fluktuace lidi a nestehovala bych se s manželém a dítětem do těchto míst. Láká mě naopak to ze je to malé, jsou tam podzemní garáže a zelekn kolem jehnic. Vnimam to jako klidně místo, kde je dobre ze auta se „uklidí“ do podzemních garáží, a neobskladaji wellnes. Za me by to nemuselo být tak špatně. Díky tomu že v brne bydlí hodne v pronajme h studenti, toto na me budi dojem, že přitáhne spíše rodiny s dětmi a nikoli bytový dům s virenim studentů v jednom bytě po 6ti lidech. Pracovala jsem dříve ve správě nemovitosti, a podle me by ani provoz nemusel být tak problematický. Neboť bez garáže tam není kde zaparkovat, tudíž do těchto míst půjdou lidé, kteří si mohou dovolit koupit byt s garáží a to se studentům špatně pronajímá. Tak doufám, že ve výsledku to nenarusi ten klid, který v Jehnicich vnimam. I když je mi jasné že pro okolní domky může být tato stavba rusiva :(.

  • Robert Charvát napsal:

   Děkujeme za Váš názor. Jehnice jsou krásným místem k bydlení. Přejeme Vám, aby se splnily Vaše očekávání.

  • L. T. napsal:

   Dobrý den, také jsem byla velmi překvapená touto diskuzí, protože i my jsme zde koupili byt a těšili jsme se s manželem a malým synem na klidné a pohodové bydlení☺.

 4. Stanislav Pukl napsal:

  Dobrý den paní Bernátová.
  Jako autor článku vám děkuji za váš názor a budu rád, když se jako jehničáci setkáme a poznáme. Jsem potěšen, že se do Jehnic těšíte. Stejně tak i já jsem se těšil před 25 roky, protože jen málo brněnských částí může Jehnicím konkurovat co do okolí, ale také co do dnešní venkovské atmosféry, bez nádechu příměstského satelitu se všemi jeho negativy. Náš spolek i web si vytkl za cíl právě ochranu těchto pozitiv naší obce, s přijatelnými dopady jejího budoucího rozvoje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..