Posila jehnické radnice?

Posila jehnické radnice?

Většina z nás zřejmě už zaznamenala, že ÚMČ Jehnice vypsal výběrové řízení na pozici nového tajemníka místního obecního úřadu.

Novinkou zahalenou tajemstvím je, že na radnici máme nového pracovníka, který má dle jeho slov na starosti revizi všech obecních pozemků s případným návrhem možností jejich využití.

Zarážející je, proč jsme se nikde nedočetli, že ÚMČ vypsalo výběrové řízení na tuto pozici nebo proč nebyla tato skutečnost oznámena na veřejném zasedání zastupitelstva.

Na 251. zasedání zastupitelstva se vedla diskuze, kde někteří místní občané projevili zájem o to, podílet se zdarma na ekologickém rozvoji Jehnic. Někteří navrhovali zřízení komise pro životní prostředí. Komise by byla sestavena z občanů Jehnic, kteří mají zájem o prostředí Jehnic. Komise by svoji činnost vykonávala dobrovolně bez finanční odměny.

Bohužel návrh nebyl opět zastupitelstvem podpořen. O pár dnů později vyplynulo, že obdobná pozice je zřízena a dobře placena úřadem.

 Můžeme se jen domnívat, zda pouze jeden člověk rozhoduje o tom, jak bude naloženo s městskými pozemky v Jehnicích nebo zda s těmito návrhy budeme seznámeni ještě před jejich realizací, popř. budeme přizvání k nějaké veřejné diskuzi, které zde stále chybí, ač je někteří místní zastupitelé měli ve svém volebním programu.

Z určité logiky věci mi vyplývá jeden fakt. Když si někoho na něco najmu nebo někoho zaměstnám je finančně ohodnocen. Nechápu tedy skutečnost, že zde byl návrh dělat určitou činnost zdarma komisí tvořenou z občanů Jehnic, ale ÚMČ raději najmul osobu, která pobírá za svoji činnost honorář z obecního rozpočtu. Na okraj jen připomínám, že zastupitelé MČ Jehnice (mimo starostu) vykonávají svojí činnost bez jakéhokoliv honoráře z obecní kasy.

Jako pozitivum celé věci může být to, že krátce po vzniku této pozici na ÚMČ Jehnice vznikl projekt „Relax zóna v Jehnicích“. Ovšem po zhlédnutí projektu vyplynulo několik otázek: Projekt zasahuje i do soukromých pozemků, majitelé s projektem souhlasili? Co bude s remízkem, který slouží jako úkryt pro zvěř?

Je opravdu tato osoba schopna objektivně a prospěšně pro obec vykonávat revizi všech obecních pozemků v Jehnicích, když se léta soukromě věnuje činnosti v oblasti nákupu a prodeje nemovitostí? Není zatím skrytý postranní úmysl? Věřím, že si naši zastupitelé tyto skutečnosti dobře promysleli, než schválili obsazení nové pozice na úřadu.

Možná se o této nově vzniklé pozici dočteme již v tomto čísle Jehnických listů jako reakci na tento článek nebo na webových stránkách ÚMČ Jehnice.

Občané Jehnic si přeci zaslouží vědět, co se děje v jejich městské částí a jak je nakládáno s penězi z obecního rozpočtu. S náklady na mzdu tohoto člověka přece nebylo dopředu kalkulováno v rozpočtu na tento rok.

Bc. Magda Havránková

Poznámka autora: článek byl 10.5.2021 odeslán do redakce Jehnických listů k otištění v květnovém vydání

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..