Ohlédnutí z „publika´´ – reakce na článek MUDr. Rychnovského v JL 02/21

Ohlédnutí z „publika´´ – reakce na článek MUDr. Rychnovského v JL 02/21

Na jednání našeho zastupitelstva jsem se nikdy necítil jako publikum ve smyslu „přihlížející/bavící se“, ale bral jsem to jako využití svého zákonného práva občana účastnit se na veřejném dění v naši obci.

Pokud bych se na věc díval optikou publika, musel bych souhlasit, že občas je to představení se špatným scénářem, nezvládnutou režií a nepřipravenými herci. Jako součást „publika´´ se tam také necítím dobře, ale spíš jako nezvaný a nechtěný návštěvník. Myslel jsem si, že zastupitelstvo je zde pro všechny občany a ne jen pro ty se stejnými zájmy a názory jako zastupitelé sami.

Z mnohočetných ohlasů našich spoluobčanů jasně vyplývá, že vítají otevření Jehnických listů vícestranným názorům a nepřejí si platit ze svých peněz pouze informační plátek zastupitelstva a úřadu. Tyto hlasy opravdu nabraly na četnosti zvláště po posledním lednovém čísle.

Veřejně hanit jednu petici a vyzdvihovat druhou je pro mne přes míru. Nečetl jsem ani jednu a nikdo mne s žádnou ani neoslovil, ale beru to jako fakt, že se lidé svobodně vyjadřují na podporu svých zájmů a názorů. Netuším, kolik podpisů je pod peticí „proti výstavbě“, ale už vím, že pro výstavbu je více jak 700 podpisů. Jen mi není jasné, zda 700 podpisů je drtivá většina občanů Jehnic nad 18 let, nebo jsou silně zastoupeni i lidé nebydlící v Jehnicích?

Myslím, že každý soudný občan vidí a uznává, co se povedlo – jako rozšíření hřbitova nebo v současné době silně využívaný chodník do Mokré Hory. Současně ale většina lidí chápe, že na masivní výstavbu /termín jsem si dovolil citovat ze článku Dr.Rychnovského/ v Jehnicích není uzpůsobena žádná komunikace na obou příjezdech do obce a žádná, co se týká parkování uvnitř obce. Pokud jsme čekali na semaforech 3 minuty, tak jsem v exponovaných časech napočítal průměrně 12-15 aut v každém směru, a to dle mého soukromého názoru znamená 480 až 600 aut za hodinu v obou směrech.

A v neposlední řadě – petice z roku 2019, týkající se výstavby společenského centra, neobsahovala námitku proti jeho samotnému zbudování, ale proti formě přípravy projektu za desítky milionů korun.

Chci apelovat na všechny zastupitele, aby byli vstřícní k názorům a nápadům spoluobčanů, kteří nechtějí a nemohou nahrazovat opozici zastupitelstvu, ale záleží jim na zlepšení života v Jehnicích. Určitě by zlepšení v komunikaci a pochopení přispělo, kdyby každý zastupitel měl svoji veřejnou e-mailovou adresu a snad i telefon. Praxe jednoho-mailu a jedné pevné linky na úřadě je opravdu z jiného století a evokuje myšlenky na třídění a zadržování informací ze strany těch, co mají k adrese přístup. Současná praxe se zastupitelstvem 1x za tři měsíce způsobuje naprosté odtržení zastupitelů a občanů a znemožňuje jakoukoliv kontrolu věcí veřejných.

Závěrem chci všem Jehničákům popřát pevné zdraví a pevné nervy potřebné k překonání této nelehké doby.

V Jehnicích 10.3. 2021

Stanislav Pukl

Za spolek Jehnice na pohodu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..