Jak MČ Jehnice zbytečně utratila přes 30.000 Kč

Jak MČ Jehnice zbytečně utratila přes 30.000 Kč

Pan starosta na 249.zasedání zastupitelstva dne 26.11.2020 navrhnul schválit nabídku firmy DVOŘÁK comte a.s. na snášení pytlů s odpadky z devíti domů na ulici Lelekovická (čísla 20 – 34a), kam díky omezení vjezdu vozidel nad 3,5 t v souvislosti s kontroverzní stavbou opěrné zdi nemohou zajíždět standardní vozy pro svoz komunálního odpadu. Tento návrh byl hlasy čtyř zastupitelů – p. Šicha, MUDr. Rinchenbach, MUDr. Rychnovský, Ing. Otavová přijat. Proti hlasovali Ing. Hudec a Bc. Krinčev.

Odpadky v pytlech, které mají obyvatelé zmíněných devíti domů připravit každé pondělí před své nemovitosti, snese pracovník firmy DVOŘÁK comte a.s. do velkoobjemového kontejneru umístěného pod horní částí ulice Lelekovická.

Služba snášení odpadků byla zahájena 30.11.2020 a na základě oznámení pana starosty, které našli obyvatelé ve svých schránkách, bude ukončena 22.3.2021.

A nyní si pojďme stručně shrnout základní skutečnosti.

  1. Pan starosta navrhnul zastupitelům schválit službu na svoz směsného odpadu, aniž by její potřebnost a zájem o ni konzultoval s obyvateli zmíněných domů na ulici Lelekovické.
  2. Pan starosta oslovil pro tuto službu pouze firmu DVOŘÁK comte a.s. a akceptoval nabídnutou cenu 1815,- Kč za jeden svoz. Tato částka je podle našeho názoru přemrštěná. Pokud vyjdeme z poplatků za svoz komunálního opadu ve výši 670,-Kč na občana za rok a z uveřejněných skutečných nákladů na svoz odpadu v městě Brně za rok 2019 ve výši 523,92 Kč na občana a rok mělo v těchto domech bydlet 140 až 180 obyvatel. Skutečnost bude asi násobně menší. Navíc uvedená částka 670,- Kč na občana za rok zahrnuje nejen svoz odpadu ale také jeho likvidaci. S firmou DVOŘÁK comte a.s. však byla sjednána takto vysoká částka pouze za svoz, resp. odnos.
  3. Systému svoz odpadků byl podle návrhu pana starosty dohodnutý s firmou DVOŘÁK comte a.s. tak, že obyvatelé jednotlivých nemovitostí naskládají pytle s nashromážděným odpadem každé pondělí ráno před své domy ke svozu. Nad tím kdo a kde si bude doma týden shromažďovat odpadky zřejmě nikdo nepřemýšlel. Pracovník firmy DVOŘÁK comte a.s. ulici Lelekovickou každý týden skutečně procházel. Jak je vidět na jedné z několika pořízených fotografií, byla to ale jen „kontrolní“ procházka než užitečná práce.
Pracovník firmy Dvořák Comte provádí snášení odpadu z horní části ulice Lelekovická

4. Pan starosta oznámil obyvatelům zmíněných domů, že dne 22.3.2021 proběhne poslední svoz odpadu. Oznámení viz níže.

Oznámení pana starosty u ukončené svozu odpadu

Ano, obyvatelé zmíněných domů tuto službu opravdu nevyužívali. Ale to by se pan starosta dozvěděl ještě před objednáním této služby, kdyby měl zájem se s lidmi o jejich potřebách bavit.

5. Jehnický rozpočet tato s lidmi nekonzultovaná, zbytečně objednaná a placená služba stála 30.855,- Kč (17 týdnů x 1.815,- Kč). Je opravdu nutné takto plýtvat s penězi naší městské části?

Obyvatele horní části ulice Lelekovická už dlouho zajímá, kdy bude obnoven standardní svoz komunálního odpadu a nemuseli odpad snášet individuálně do velkoobjemového kontejneru umístěného pod kopcem – viz obrázek.

Kontejnery na odpad z horní části ulice Lelekovická

Pan starosta prosadil výstavbu opěrné zdi za více jak 1 mil. Kč, která měla zabránit údajnému sesuvu svahu. Zeď stojí, svah je „zachráněn“, ale svozové vozy komunálního odpadu nemohou jezdit ani na úroveň vybudované opěrné zdi, tj. minimálně do 2/3 kopce. Lidem by se tak odvoz odpadu výrazně ulehčil. Pokusíme se o této záležitosti a dalších souvisejících věcech s panem starostou komunikovat. O výsledku Vás budeme informovat. Zatím jsme se pouze obecně dozvěděli, že celou věc řeší firma Brněnské komunikace a.s., která vozovku spravuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..