Letos u nás uklízely jehnické spolky

Letos u nás uklízely jehnické spolky

Tak, jako pečujeme o své vlastní zdraví, měli bychom pečovat i o zdraví naší planety. Ekologicky aktivizovaných jedinců je ale stále nedostatek a odpadu přibývá. Přitom by stačilo, aby každý z nás jednou za čas vzal pytel a uklidil své okolí, buďto z vlastní iniciativy nebo třeba v rámci každoroční celorepublikové kampaně „Ukliďme Česko“. Letos se tento projekt rozhodly podpořit i jehnické spolky, které se v sobotu 19.9.2020 sešly, aby společnými silami uklidily Jehnice a jejich blízké okolí.

Zástupci Spolku za kulturní Jehnice a nově vzniklého Spolku Jehnice na pohodu, vybaveni rukavicemi a sběrnými pytli, se v brzkých ranních hodinách neohroženě vydali do ulic naší obce, aby ji zbavili pohozených odpadků. Od Kleštínku, přes náměstí, okolí hřbitova, údolím Ponávky až k „jehnické přehradě“ nebo Blanenskou ulicí až na Babu sběrači nasbírali přes 20 pytlů s nejrůznějším smetím. Následně z nich vyskládali pyramidu na náměstí. Takovou, za kterou by se ani egyptský faraon nemusel stydět. Na první pohled smutná připomínka toho, že i v naší obci se nachází neuvědomělí jedinci, kteří nemají zájem o čisté okolí svého domova. Když se ale tato akce konala před dvěma lety, bylo pytlů podstatně více. Dá se tedy říct, že nejspíš přeci jen došlo k nějakému zlepšení. Jen tak dál!

Mrzí nás ovšem, že aktivita jehnických obyvatel nebyla podpořena místním úřadem, a to jak v propagaci akce, tak ani při odvozu odpadu, který jsme dle instrukce pana starosty umístili na obvyklém místě u hasičky. Vzhledem k tomu, že se blížil volební víkend a odpad stále hyzdil naše náměstí, naložil a odvezl odpad na své náklady jeden ze členů Spolku Jehnice na pohodu.

Akce to byla po všech stránkách úspěšná. Nejen, že se nám podařilo zušlechtit jehnické prostory, ale zároveň jsme utužili vztahy napříč spolky a to nejen při společném úklidu, ale i při navazujícím posezení na ranči v Ořešíně. Tímto děkuji všem zúčastněným a zapojeným spolkům za ochotu udělat něco pro naši obec a naši Zemi.

Vendula Klejchová,

Spolek za kulturní Jehnice

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..